Én av ti norske bankfilialer ble nedlagt i fjor
Ved utgangen av 2013 var det 1.061 bankfilialer i Norge. Ett år senere var dette tallet sunket til 960 filialer, viser ferske tall fra Finans Norge.
VIL BLI FÆRRE: I løpet av de neste årene vil det bli færre bankfilialer, bekrefter DNB. Illustrasjonsbilde fra DNB-filial i Vilnius.
I absolutte tall må vi tilbake til slutten av 80-tallet for å finne lignende nivå på fjerningen av bankkontorer, skriver Bergens Tidende.
Den gang var det veksten i antall minibanker som reduserte behovet for filialer. Nå er også antall minibanker redusert betydelig, og kontantuttaket fra minibankene har falt med over 16 prosent i femårsperioden fra 2008 til 2013.
– Vi har nå høyere trafikk på mobilbanken vår enn nettbanken. Og om noen år vil vi definitivt ha færre bankfilialer enn de 145 vi har i dag, sier konserndirektør Trond Bentestuen i DNB. Han har ansvar for storbankens personmarked i Norge.
Antall bankfilialer i Norge var på sitt høyeste i 1987 med til sammen 2.177 filialer. En tredel av de 960 gjenværende bankfilialene i dag tilhører forretningsbankene, mens resten tilhører sparebankene.