Hva meglerne snakker om, når de snakker om «normalen» i boligmarkedet

– Vi har diskutert om vi i det hele tatt kan bruke begrepet «normalt» om boligmarkedet, sier Christian Dreyer i Eiendom Norge.

VENTER «NORMALISERING» AV BOLIGMARKEDET: Fra venstre er Krogsveen-direktør Leif J Laugen og Eiendom Norge-direktør Christian Dreyer.
Publisert: Publisert:

Etter brennhete måneder med sterk prisutvikling i boligmarkedet både i hovedstaden og på landsbasis, bærer meglertoppene bud om forhåpninger om mer normale tilstander i markedet.

Senest onsdag snakket Eiendom Norge-toppen Eirk Lundesgaard om at markedet går fra «ekstrem vekst» til «normalvekst».

Men hva er egentlig «normalen» vi skal tilbake til?

– Vi har diskutert om vi i det hele tatt kan bruke begrepet «normalt» om boligmarkedet, fordi det sjeldent er i stabil utvikling, sier administrerende direktør Christian Dreyer i Eiendom Norge til E24.

– Én årsakene er at boligbyggingen svinger veldig. Boligprisutviklingen er ganske volatil.

Han peker på befolkningsvekst og boligbygging som to krevende drivere å forutse flere år om gangen.

– Opp under 5 prosent

– Når vi likevel bruker begrepet normalt, handler det om hva normal prisutvikling er ellers i samfunnet. Vi forventer at boligprisene skal nærme seg normalprisene i samfunnet, altså inflasjonen.

– Prisutvikling som nærmer seg opp under 5 prosent er det vi mener når vi snakker om normalt prisutvikling for i år, sier Dreyer.

VOLATIL FAKTOR: For heftig byggefest har flere ganger gitt bakrus i boligmarkedet. Senest fra 2014 i Stavanger.

Norges Bank har et inflasjonsmål på 2,5 prosent, men prisutviklingen i samfunnet ligger under målet til sentralbanken.

Les også

Nyboliger: – Mars den beste måneden vi har hatt

Leder i Norges Eiendomsmeglerforbund, Carl O. Geving, synes også det er utfordrende å snakke om normalitet i boligmarkedet.

– Ingenting er egentlig normalt. Det er vanskelig å snakke om normalitet fordi boligmarkedet i Norge har store geografiske forskjeller, sier Geving til E24.

Det er imidlertid visse mønstre som gjentar seg – år etter år, bortsett fra i 2016.

Direktør Carl O. Geving i Norges Eiendomsmeglerforbund (NEF)

Normalen er brems i andre halvår

For det første tas brorparten av boligprisveksten ut i begynnelsen av året, i hovedsak i januar og februar, fordi det sesongmessig er mange boligkjøpere på markedet, men få boliger til salgs.

Og så blir det atskillig flere boliger til salgs i april etter påske, da det såkalte «vårslippet» kommer.

Da blir prisutviklingen roligere mot sommeren.

Årsaken til at mange ønsker å selge boligen etter påske, er fordi det er praktisk å flytte om sommeren.

Mer å velge i

– Normalen er at boligkjøper har vesentlig mer å velge i, sier Geving.

Prisene skal så stå stille utover høsten, og falle litt på slutten av året. Da skal det normalt sett være flere boliger på markedet enn det er kjøpere.

Les også

Sjeføkonom: Tre faktorer som kan tvinge frem rentekutt

– Derfor sier man ofte at prisveksten tas ut i begynnelsen av året. Det har vært normalen i mange år. I fjor var ingenting normalt på grunn av renten og lav tilbudssiden. Nå er renten stabil, og ingenting kan vokse inn i himmelen – særlig ikke boligpriser. Det er begrenset hva folk kan betale for en bolig, sier Geving.

– Nå er det stor usikkerhet knyttet til den videre utviklingen. De tre fundamentale driverne – rente, inntekt og tilbudssiden, er fremdeles slik at man kan se for seg et lite press i Oslo. Men vi forventer vesentlig mer moderat vekst

Les også

Nå kommer årets vårslipp av bolig: – Det blir kraftigere enn noensinne

Les også

Kutter prisen på «Baldershage» med åtte millioner

Les også

Syv byer har tosifret boligprisvekst

Publisert: