Tredje måned med fall i Oslo-prisene: – Spekulantene er borte

Nordea Norge-topp merker en klar nedgang i kjøp som er knyttet til rene investeringer.

NEDGANG: Boligprisene i Oslo faller for tredje måned på rad.
Publisert: Publisert:

Det er vanlig at boligprisene går litt tilbake i sommermånedene, men årets juli-prisfall er sterkere enn normalt.

Den største nedgangen i boligpriser finner man i hovedstaden. Oslo hadde i juli en prisnedgang på 2,8 prosent, og er driveren for nedgangen i boligprisene, ifølge Eiendom Norge-direktør Christian Dreyer.

I juni var nedgangen i Oslo på 3,1 prosent, og i mai 1,4 prosent.

– Prisnedgangen i Oslo stemmer godt overens med inntrykket vi får fra kundene nå. Stemningen har forandret seg i løpet av de siste månedene, og det er langt større grad av usikkerhet enn tidligere, sier John Sætre, leder for bankvirksomheten i Nordea Norge, i en kommentar til tallene.

– Borte

Det er tredje måned på rad med boligprisfall, også i hovedstaden. Boligprisene begynte tydelig å bikke nedover i mai.

Fallet har imidlertid kommet etter knallsterk vekst.

En av de store snakkisene har omhandlet i hvor stor grad de såkalte spekulantene har bidratt til den krasse prisveksten i Oslo.

Les også

Fasiten er klar: Så mye av boligboomen skyldes spekulanter

Ved for eksempel strengere regulering eller høyere renter eller endret psykologi i markedet, har man fryktet at boligspekulantene ville svare med selge unna sekundærboliger, noe som i så fallkunne ha medført et sterkere prisfall.

Sætre merker langt mindre trykk fra denne delen av boligmarkedet.

– Spekulantene er borte. Vi merker klar nedgang i kjøp som er knyttet til rene investeringer i boligmarkedet. Kjøperne som ser etter et sted å bo er der fortsatt, men ikke de som kjøper bolig for å spekulere, sier Sætre.

Han tror at noe av årsaken til dette er at de nye boliglånsforskriftene har hatt effekt, særlig i Oslo-markedet.

Inntektsgrensen

Forskriften, som trådte i kraft fra 1. januar, innebærer blant annet at kundens samlede lån ikke skal overstige fem ganger brutto inntekt, mens kjøpere av sekundærbolig i Oslo må ha 40 prosent egenkapital for å få lån.

– Det er spesielt grensen på fem ganger inntekt som har effekt. Vi ser at vi må jobbe mye mer aktivt med hver enkelt kunde for å finne løsninger, slik at man kommer i mål med ønske om å kjøpe en ny bolig, sier Sætre.

Han forteller også at utlånsveksten nå er mye høyere utenfor Oslo enn inne i byen.

Ifølge Eiendom Norges statistikk er oppgangen de siste 12 månedene i Oslo skrelt ned til 6,4 prosent.

Les også

Tredje strake måned med boligprisfall

Les også

DN: Therese Johaug kjøpte villa for 18,8 millioner i Holmenkollen

Les også

Nordmenns boligkostnader ned 4,6 prosent siden 2008

Publisert:

Her kan du lese mer om