Slik tenker en boligstylist
- Rydde, rydde og rydde. Men ikke så mye at det virker tomt.
Det er et av rådene fra boligstylist Merete Tharem Sundby.
Hvite vegger, åpen romløsning, store takvinduer. Leiligheten er et blankt lerret som snart skal fylles med trendy interiør som skal lokke folk til å åpne lommeboka.
Vi er med boligstylist Merete Thranem Sundby for å style to helt nybygde loftsleiligheter i Helgesensgate på Grünerløkka i Oslo.
En lastebil full av møbler er plassert på utsiden, og Thranem Sundby har med seg kompanjongen Kjetil som bærehjelp. Alt skal nemlig opp fem etasjer og det er ingen heis.
- Vanligvis bruker vi 2 – 3 timer på å style en leilighet som denne, men når den ligger i femte etasje uten heis, bruker vi nesten dobbelt så lang tid, sier Thranem Sundby.
Siden hun startet selskapet M Boligstyling i 2008, har boligstyling gått fra å være litt tabubelagt til å bli noe "alle" gjør, mener hun.
Dette bildet er fra en boligannonse
Tilpasser etter målgruppe
- I starten hadde vi kanskje to fulle stylinger i uka, hvor vi ga råd om hvordan man burde klargjøre boligen for salg. Nå har vi stort sett to fulle boligstylinger om dagen.
- Vi styler alle slags boliger. Gammelt og nytt, store eneboliger og små leiligheter.
Hun forteller at de stort sett møblerer etter målgruppe.
- Er vi i en villa på vestkanten, så går vi for en klassisk stil - gjerne fra butikker som Slettvoll. I denne leiligheten på Grünerløkka, går vi imidlertid for en mye mer trendy stil som passer til unge kjøpere.
Hun trekker frem noen gule stoler som skal stå ved spisebordet. - Disse hadde vi for eksempel aldri satt inn i en Frognerleilighet, sier hun.
Her er prisoversikten over boligstyling
Saken fortsetter under bildet.
- Praktisk og kult
Leilighetene hun skal møblere i dag, består hovedsakelig av ett stort rom med skråtak og åpen kjøkkenløsning.
- Da er det viktig å få vist frem hvordan man kan møblere i ulike soner. Vi setter inn et langt og smalt spisebord og under skråtaket bruker vi lave møbler, sier hun.
- Det skal være praktisk og kult, slik at folk kan forestille seg hvordan det vil være å bo her.
Selskapet, som har fire ansatte, har et lager av møbler og interiør som skal holde til å møblere rundt 40 boliger til enhver tid.
Thranem Sundby, som er utdannet dekoratør, understreker at de er kommersielle i måten å innrede på.
- Vi gjør jo dette for at flest mulig skal like boligen og ha lyst til å kjøpe den, sier hun.
Saken fortsetter under bildet.
Selges ofte etter første visning
Stort sett har de et møte med megler og selger/utbygger på forhånd, hvor de lager en plan for hvordan boligen skal styles.
Hun mener det er vanskelig å si akkurat hvor mye boligstyling har å si for prisen.
- Men ofte kommer folk til oss etter at de har prøvd å selge boligen sin i lang tid. Så ber vi dem om å male og vi fullstyler og så har vi eksempler på at blir boligen solgt etter første visning.
Et konkret eksempel som hun mener beviser at det fungerer, er fra noen nye boliger i Kongens gate i Oslo som nylig ble lagt ut for salg:
- Det var 26 nye leiligheter som skulle selges. Vi hadde stylet noen få av dem - de med dårligst beliggenhet og minst lys. Etter første visning var halvparten av leilighetene solgt og de som var stylet ble solgt aller først, sier hun.
Les også: Kjøperne går i flokk: Disse boligene vil vi ha
Fra 10.000 kroner
Hos M Boligstyling koster en full boligstyling fra 10.000 kroner for en liten leilighet. En enebolig på 200 kvadratmeter, vil koste mellom 20-28.000 kroner.
- De fleste meglere anbefaler styling. De ser at det fungerer, sier hun. Ofte skal det ikke mer til enn ett ekstra bud for å tjene inn kostnadene ved styling.
- Og bare så det er sagt: Boligstyling handler ikke om å skjule feil og mangler! Om det er et hull i gulvet, så legger vi ikke teppet akkurat der for å skjule det, sier hun.
Stylisten merker ikke så mye til svingningene i boligmarkedet som en kanskje skulle tro.
- Nei, folk styler både når prisene går opp og ned. Men det vi merker, er de ulike sesongene. Vår og høst er høysesong for boligsalg og det er da vi har absolutt mest å gjøre.
Saken fortsetter under bildet.
Stylistens tips til boligstyling du kan gjøre selv:
- Rydde, rydde, rydde. Det gjelder også skuffer og skap. Det skal se ordentlig ut, men ikke rydd bort for mye. Det skal fortsatt se koselig ut.
- Tenk på at det skal være en sammenheng i bildeserien som legges ut på Finn.no. Det ser fort rotete ut om du har ett rødt rom, et blått rom osv. Vi anbefaler å satser på tre gjennomgående farger.
- Be gjerne med deg en venninne eller andre som kan se på boligen med nye øyne. Det er lett å se seg blind på sin egen bolig.
- Å male er noe som absolutt kan lønne seg. Det er enkelt og noe de fleste har råd til.
- Vi anbefaler aldri å pusse opp store ting som kjøkken eller bad før et salg.
- Kjøp et interiørmagasin og kopier stilen.
- Det viktigste er at kjøperen får en god følelse når de kommer inn. Om leiligheten er et tomt skall og ser kald og steril ut, kan det være vanskeligere og se potensialet og få en fin bildeserie på nettet.
Les også: