Telenor-topper med løsning for dårlig innendørsdekning
En femdel av arealer innendørs har dårlig mobildekning. Tidligere Telenor-topper har gått sammen for å finne en løsning på problemet.
– Det er pinlig at man med dagens telekommunikasjon har problemer med innendørsdekning. Den er en plage for operatørene. Kundene klager, det er mye bråk og misnøye, sier Rune Rinnan i Cloudberry Mobile til Finansavisen.
Han har gått sammen med tidligere konsernsjef i Telenor, Edvard Thygesen, og tidligere visekonsernsjef Arve Johansen. De samarbeider om en ny teknologi som ved bruk av mini-basestasjoner i hjemmet, vil tilby mye bedre dekning.
– En annen fordel med signaler innendørs er at batteritiden øker betydelig når telefonen bare må hviske til basestasjonen, istedenfor å rope ut gjennom betong og glass til en stor basestasjon utendørs. Strålingen reduseres også, sier Johansen.
Den nye løsningen skal ikke by på store kostnader, men er avhengig av samarbeid med operatørene.
Varsler regnskapstap i milliardklassen
– Jeg har alltid gått litt motstrøms
Telenor investerer i «kunstig intelligens»
Flere artikler
Mobilgiganter stengte GSM-nettet for å gi plass til mer 4G: Det vil ta årevis før Norge følger etter
Skal bruke milliarder på helgeauksjon
– Nå er vi tilbake der vi ønsker å være
Ice-sjefen tar sats mot 2021: Sparer stort på nettleien og vil åpne nye butikker
Kjøper gründersatsingen til tidligere Telenor-topper