KONGELIG AUTOMOBIL PÅ AUKSJON: Erkebritisk bil til salgs
Prins Edward, Hertugen av Kents, klassiske Rolls Royce er til salgs. Mer engelsk får man det ikke.
Denne helgen kan man hos auksjonshuset Bonhams skaffe seg en veldig engelsk bil. Det er en Rolls Royce Phantom V Limousine fra 1963, en modell som var som skreddersydd for kongelige og statsoverhoder.
Bilen ble produsert mellom 1959 og 1968, var drøyt seks meter lang og hadde et interiør som minnet mer om en stue enn en bil.
Det ble laget 516 biler, og eierne var blant annet Dronning Elisabeth II, Jugoslavias diktator Tito, John Lennon og Kong Olav.
Arverekke
Hos Bonhams er det Prins Edwards bil som skal gå under hammeren. Han er Dronning Elisabeths fetter. Da Prins Edward ble født i 1935 var han den syvende i arverekken til Kong George V.
Nå er han på 28. plass.
Prins Edwards mest kjente verv i dag er president for «All England Lawn Tennis and Croquet Club», hvilket gjør at han deler ut pokalen til vinneren av Wimbledon.
Blått lys
Han hadde denne Rolls Roycen til november 1996. Da var den svart. Neste eier, Harrods, lakkerte den så grønn, eller Harrods Green om man vil. Bilen har fortsatt det blå lyset på taket, som signaliserer at den har tilhørt den kongelige familien.
Prisantydningen er på 120.000 til 150.000 euro, mellom 937.000 og 1.171.000 norske kroner.
Auksjonen går av stabelen i Paris lørdag.
Les også
- Nå kan du kjøpe John Lennons bil
- Årets 10 dyreste bruktbiler
- Sliten Aston Martin til 2 millioner
- Batmans bil til salgs
- Churchills Daimler til salgs
- James Bonds bil solgt for 27 mill.
Mer bilstoff på E24BIL