Opptøyer ved Apple-fabrikk

Verdens største produsent av elektroniske komponenter måtte stenge ned en av sine gigantfabrikker i Kina på grunn av opptøyer. 

SELVMORDSBØLGE: I 2010 ble gigantselskapet Foxconn rammet av en selvmordsbølge.
Publisert:

Bråk i sovesalen ved ett av Apple-leverandør Foxconns anlegg i Kina endte mandag i regelrette opptøyer.

Det endte med at ledelsen måtte stenge ned hele fabrikken.

Det melder flere internasjonale nyhetsmedier, inkludert Marketwatch.

Fabrikken har rundt 79.000 arbeidere, og er én av Foxconns 20 fabrikker i Kina.

LES OGSÅ: Foxconn-topp kaller ansatte for dyr

- Rivaliserende gjenger

Foranledningen til bråket, som skal ha startet i morgentimene mandag, er fortsatt uklart, melder det statseide kinesiske nyhetsbyrået Xinhua.

Det verserer flere rykter om hva som skal ha ført til bråket, blant annet skal en vakt ved fabrikken ha slått til en av de ansatte, som førte til et masseslagsmål.

Samtidig melder andre nyhetsbyråer om at rivaliserende gjenger, som jobber på fabrikken, skal ha barket sammen.

- Kaotiske scener

Det kinesiske nyhetsbyrået melder om «kaotiske» scener og at 11 personer skal ha blitt skadet under opptøyene, som herjet i flere timer. Rundt 5.000 politimenn ble sendt inn for å gjenopprette ro og orden.

Omkring 2.000 ansatte ved fabrikken skal ha vært innblandet i opptøyene. Og urolighetene skal først ha kommet under kontroll etter ti timer.

Sensur

De ansatte ved fabrikken skal ha delt bilder og videoer av opptøyene på Weibo, en kinesisk Twitter-lignende tjeneste.

Bildene viser hvordan politiet omringet fabrikken. Og på flere bilder skal man se ansatte som kaster stein - og et vakttårn som blir veltet.

Bildene har senere blitt slettet av den kinesiske sensuren.

Selvmordsbølge

Det er ikke første gang Foxconn er i medienes søkelys. Selskapet har fått sterk kritikk for tøffe arbeidsforhold med lange arbeidsdager og lave lønninger.

I 2010 ble selskapet rammet av en selvmordsbølge blant de ansatte. Ifølge selskapet selv skal opptøyene være forårsaket av arbeidsforholdene ved fabrikken.

LES OGSÅ: Selvmordsbølge rammer Apple-leverandør

Produserer del til iPhone 5

Foxconn, som omsatte for 591 milliarder kroner i fjor, uttaler at produksjonen ved anlegget skal gjenopptas tirsdag.

Den berørte fabrikken skal ha produsert bakdelen til Apples iPhone 5, som fredag ble lagt ut for salg i flere deler av verden.

Den negative oppmerksomheten rundt Foxconn har ført til at Apple har sett seg om etter andre leverandører, og nylig fikk taiwanske Pegatron en kontrakt som gjelder produksjon av nettbrettet iPad.

LES OGSÅ:

Publisert: