Lite nytt fra ny nyhetskanal

Onsdag kveld ble den franske versjonen av CNN lansert. Det imponerte ikke.

Publisert:

Mens NRK og TV2 planlegger rene nyhetskanaler for Norge har franskmennene lansert en konkurrent til CNN.

Onsdag kveld gikk France24 på luften, med en førpremiere bare på internett som vil vare i symbolske 24 timer.

"Vingt-quatre"

Kanalen begynner med sendinger på engelsk og fransk, for så å utvide til arabisk i 2007.

Planen er dermed å konkurrere med engelsktalende CNN og BBC, og arabiske Al Jazeera.

Kanalen insisterer på å kalle seg "France Vingt-quatre", uttalt på fransk manér, selv når engelske programledere er på luften.

Lite nytt

Førsteinntrykket er at den nye kanalen bringer lite nytt med seg. For seere av de britiske og tyske forbildene BBC og Deutsche Welle er sendeskjemaet, utvalget av saker og tone velkjent.

Svak grafikk, nervøse programledere og tildels sterk fransk aksent på flere av bidragsyterne bidrar antakelig ikke til å øke den internasjonale appellen for nyhetskanalen.

Lite budsjett

Selskapet eies av TF1, Frankrikes største kommersielle kanal, og France Télévision, den franske rikskringkastingen.

Kanalen har et budsjett på under 90 millioner euro årlig (750 millioner kroner). Til sammenligning bruker BBC 600 millioner (nærmere 5 milliarder kroner).

Den franske staten skal bidra med 90 prosent av budsjettet.

Lansert med brask og bram

Kanalen har 380 ansatte, hvorav 170 er journalister.

I tillegg vil nyhetsbyråene AFP og Reuter, samt radiostasjonen RFI bidra med bilder, tekst og lyd.

- Vi skal lage neste generasjon av nyhetskanaler. Snittalderen i redaksjonen er 30 år, og vi har 29 nasjonaliteter representert, sier en entusiastisk Bernard Brochard, Canal+-gründer og en av grunnleggerne av France24 på lanseringsfesten.

Festen og dens mange prominente franske gjester fikk fyldig dekning i de første timene kanalen var på luften.

Publisert: