Spansk nettgigant forfalsket regnskapene

Sjefen innrømmet å ha levert falske regnskap i minst fire år, og Wifi-selskapet Let's Gowex er dermed konkurs.

LUFTSLOTT: Regnskapene til det spanske suksess-selskapet Gowex hadde lite rot i virkeligheten.
Publisert:

Teknologiselskapet Gowex, var inntil nylig kjent som en av Spanias største entrepenør-suksesser. Så kom rapporten fra en av investorene som hevdet at 90 prosent av selskapets inntekter ikke eksisterte, ifølge Wall Street Journal.

Søndag ble det klart at selskapet var konkurs, og at administrerende direktør og grunnlegger av Gowex, Jenaro García Martín, hadde levert sin oppsigelse. I minst fire år skal han ha forfalsket regnskap slik at økonomien så mye bedre ut enn det som var tilfellet.

Martín tar ifølge Financial Times fullt ansvar for de forfalskede regnskapene, og skal ha skrevet følgende melding på Twitter:

- Jeg tilsto frivillig i retten. Jeg vil samarbeide med rettssystemet. Jeg tar konsekvensene, etterfulgt av en melding der han ba om tilgivelse.

Ifølge FT kan kollapsen få store konsekvenser for troverdigheten til det spanske aksjemarkedet, spesielt siden det ikke er lenge siden en liknende skandale, der frossenfisk-selskapet Pescanova ble avslørt for markedsjuks.

Publisert: