BMW med sitt beste kvartal noensinne
Verden kjøper tyske premiumbiler som aldri før.
Den siste tiden har Audi og Mercedes-Benz meldt om rekordsalg, nå gjør BMW det samme.
– Dette har vært vårt sterkeste kvartal noensinne og vi har, globalt sett, hatt salgsvekst i alle regioner, sier Ian Robertson, styremedlem i BMW AG, i en pressemelding.
I løpet av årets tre første måneder ble det levert 451.576 BMWer, en vekst på drøyt fem prosent fra i fjor. Det gjør at de ligger noe foran sine argeste konkurrenter. I første kvartal leverte Audi 438.250 biler og Mercedes-Benz 429.602.
Mer bilstoff på E24 BIL
Robertson er særlig fornøyd med at markedet i Europa viser en klar forbedring, og han ser for seg at det kommer til å bli et rekordår for BMW.
Det ble levert totalt 195.593 BMWer til kunder i mars, fem prosent mer enn samme måned i fjor. Til sammenligning er tallet for Audi 177.950 og Mercedes-Benz 183.467.
Ned i Norge.
De solgte drøyt 2600 i-kjøretøyer i mars, det høyeste tallet for denne avdelingen noensinne, hvor 2067 var i3. 109 av disse ble levert i Norge, ifølge tall fra Opplysningsrådet for Veitrafikken.
Den nye 2 Series Active Tourer ble levert i snaut 10.000 eksemplarer forrige måned. 5-serien ligger på samme nivå som i fjor, med rett over 36.000 biler i mars, mens X-modellene også gjør det bra. X5 lå 12 prosent over fjoråret med vel 15.000 leverte biler, X6 fem prosent over med 3.880 biler i mars.
I Norge har salget falt i forhold til i fjor, som for øvrig ga en massiv vekst for BMW her til lands. Gjennom årets tre første måneder ble det registrert 2070 nye BMWer, det er 27 prosent lavere enn i 2014. BMW er landets femte største merke, ifølge Opplysningsrådet for Veitrafikken. Mercedes-Benz ligger på åttende og Audi på tiende plass på merkestatistikken.