Ford planlegger førerløs taxi-tjeneste fra 2021

I stedet for å selge sin teknologi til andre tjenester, planlegger den amerikanske bilprodusenten Ford å utvide sin eksisterende forretningsmodell.

SATSER: Ford tester selvkjørende biler i Ann Arbor i Michigan i USA.
Publisert: Publisert:

Fra 2021 skal Ford drifte en betydelig mengde førerløse biler, til frakt av både mennesker og varer. Det har Fords president for det globale markedet Jim Farley fortalt til Financial Times.

Avisen omtaler dette som de hittil mest ambisiøse planene for selvkjørende biltjenester som en bilprodusent har presentert.

– Vår foreløpige plan er at vi skal eie flåten og at vi skal drifte flåten, sier Jim Farley.

Ford planlegger å bruke et nytt hybridkjøretøy, bygd for å kunne være i drift 20 timer i døgnet når tjenesten lanseres i 2021.

I fjor brukte Ford 1 milliard dollar på Argo, en start-up som jobber med kunstig intelligens, og som har som formål å konkurrere med etablerte aktører som Waymo og Uber.

Les også

Tesla: Ulykkesbilen kjørte på autopilot før kollisjonen

Les også

Over én million har lastet ned matvareapp

Les også

Arizona hindrer Ubers selvkjørende biler

Publisert:

Her kan du lese mer om