Elsparkesykkel-gigant har 70 prosent margin
Den norske hovedstaden er blitt en pengemaskin med 70 prosents margin for det svenske elsparkesykkelselskapet Voi, ifølge en selskapspresentasjon.
- NTB
Oslo kjemper med Paris om å være Europas største marked for elsparkesykler, målt i antall turer – ikke justert for befolkning. Dette baserer Voi på trafikkdata fra det uavhengige analyseselskapet Fluctuo og egeninnsamlet informasjon, skriver Dagens Næringsliv.
Etterspørselen etter Voi-elsparkesyklene skal være mer enn sju ganger høyere i Oslo enn andre europeiske hovedsteder, og henholdsvis dobbelt og fem ganger så stort som i viktige markeder som Stockholm og Berlin.
For tredje kvartal melder Voi om en justert driftsmargin på 70 prosent i Oslo, med investeringskostnader og hovedkvarter i Stockholm holdt utenfor.
Det finnes ingen samlet oversikt over antallet sparkesykler i Oslo, men ifølge analyseselskapet Fluctuo, som måler tilbudet fra fem av seks leverandører, befinner det seg inntil 9.000 elsparkesykler i hovedstaden i januar, som er lavsesong. Det gjør Oslo til byen i Europa med flest sparkesykler per innbygger.
Her kan du lese mer om
Flere artikler
Voi uenig i maksgrense: Ber brukerne si sin mening
Frykter 25.000 elsparkesykler i Oslo i sommer: – Det kommer til å bli kaos
Oslo nattestenger sparkesykler fra klokken 23
Sparkesykkel-aktører raser etter nye innstramminger: – Dette straffer alle
Sparkesykkelaktører møter nye Oslo-regler med klistremerker og leasingavtaler